Geri Dön

TROMSO & LOFOTEN KUZEY IŞIKLARI TURU

09-13 Şubat 2021

TROMSO & LOFOTEN KUZEY IŞIKLARI TURU TuruTROMSO & LOFOTEN KUZEY IŞIKLARI TURU TurlarıTROMSO & LOFOTEN KUZEY IŞIKLARI TURU TatiliTROMSO & LOFOTEN KUZEY IŞIKLARI TURU Vip Turu

Tromso , Lofoten , Svolvaer

PROGRAM

1 Gün : İstanbul-Oslo-Tromso "Tromso Şehir Turu & Kuzey Işıkları Safarisi"

Saat 06:00'da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde bulunma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından THY'nin TK1751 seferi ile saat 08.40'da Norveç’in başkenti Oslo’ya hareket ve 10:40'da Oslo’ya varış. 14.05’teki iç hatlar uçuşumuz için alanda bekliyoruz. SAS havayolları ile Tromso’ya hareket ediyoruz ve 15.55’te Tromso’ya varıyoruz. Tromso’ya inmeden önce uçaktan göreceğimiz karlarla kaplı fiyordların görüntüsü beyaz krallığın hüküm sürdüğü bu coğrafyanın en güzel görüntüleri olarak bizleri büyüleyecek. Tromso Norveç’in ve Avrupa’nın en kuzey noktalarından birinde olup, yıllarca kuzeyin Paris’i olarak anılmıştır. Özellikle deniz mahsulleri ile bilinen birçok restoran alternatifi vardır. 69.paraleldeyiz ve kuzey ışıklarını görme ihtimalinin dünya üzerinde en yüksek olduğu yerlerden birindeyiz. Kuzey ışıkları ovali her gün tam Tromso’nun üzerinden geçiyor. Bu yüzden de zaten Tromso’da büyük bir Kuzey Işıkları Gözlem Merkezi bulunuyor. Havaalanı – Otel transferimiz sonrası, otelden yürüyerek çıkıp karlarla kaplı bu küçük ve şirin kuzey şehrini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Akşam ise Kuzey Işıklarını izleyebilmek için şehir ışıklarından uzak bir yerde özel olarak hazırlanmış kamp alanına gidiyoruz. 7 değişik bölgede bulunan kamplar arasında, o akşam ışıkları görme şansımızın en yüksek olduğu kampı seçiyoruz. Kamp alanında ısınmak için girebileceğimiz çadırlar, kullanabileceğimiz tuvaletler ve etrafında oturabileceğimiz kamp ateşi (hava şartları müsaade ederse) olacak. Son yıllarda % 85’e varan ışıkları görme oranı yakalayan yerel rehberlerden de kuzey ışıkları ile ilgili bilgi alıyoruz. Kuzey ışıklarını yakalama durumunda, yerel rehberlerimiz, kendi fotoğraf makineleriyle, arkamızda kuzey ışıkları olacak şekilde fotoğraflarımızı çekip, bize internet üzerinden gönderecekler. Kamp sonrası Tromso’daki otelimize dönüyoruz.

2 Gün : Tromso "Husky Kızak Turu & Ren Geyiği Çiftliği Ziyareti ve Tekne ile Kuzey Işıkları Turu"

Sabah kahvaltımızın ardından Husky Çiftliğine gidiyoruz . Yaklaşık otobüsle 45 dakika süren yolculuk sırasında karlarla kaplı kartpostallık dağ ve göl manzaraları göreceğiz. Sonrasında doğayla iç içe bir yerde 1-2 saat beraber olacağımız husky cinsi köpeklerle tanışacağız. Alacağımız eğitim sonrası termik kıyafetlerimizi giyeceğiz ve doğada 1 saat boyunca kızaklara bineceğiz. Bu süre içinde muazzam manzaralara tanıklık edeceğiz. Kızaklar iki kişilik olup, dönüşümlü olarak dilersek kullanma şansımız vardır. Tromso, Atlantik kıyısında olduğundan ve ılık Gulf Stream akıntısından etkilendiğinden, İskandinavya’nın kara içinde kalan yerlerine göre daha az soğuk oluyor. Ocak-Şubat ayı ortalaması -4 C’lerde. Bundan dolayı dışarıda yapılan aktiviteler sırasında misafirlerimiz soğuktan olumsuz etkilenmemektedir. Bu eşsiz ve benzerlerinden çok farklı olan deneyim sonrası, çadırda ateş etrafında ikram edilecek öğle yemeğimizi alacağız. Yemek sonrası böğürtlen çaylarımızı içerken yavru husky’leri seveceğiz. Sonrasında kuzey topraklarının yerel halkı Samileri tanımak ve Ren Geyiği kızaklarına binmek için bir Ren Geyiği Çiftliğine gideceğiz. Yerel kıyafetlerini giymiş Sami’lerle tanışıyor, kültürlerini öğreniyor, ikram ettikleri içeceklerini tadarken onlarla sohbet ediyoruz ve yaşamlarını anlıyoruz. Daha sonra sadece Sami’lere verilen Ren geyiği yetiştirme hakkı sayesinde, Ren geyikleriyle vakit geçiriyor ve kızaklara biniyoruz. Tamamen doğanın içinde yarım saat süreyle ren geyikleri tarafından çekilen kızaklarda giderken, karlarla kaplı doğanın sunduğu manzaraların keyfini çıkartıyoruz. Otele dönüş sonrası akşama kadar dinlenme için serbest zamanımız olacak. Akşam fiyortlarda tekne ile kuzey ışıkları turuna çıkıyoruz . Tromso limanından ayrılan teknemiz denizde ilerlerken, tam karanlığın içinde olacak ve kuzey ışıklarını deniz üzerinde tekneden gözlemleme imkanı sunacak. Termik kıyafetlerimiz sayesinde dilediğimizde teknenin güvertesine de çıkabileceğiz. Tur sonrasında Tromso’daki otelimize dönüyoruz. Dileyen misafirlerimizle birlikte yarım saatlik bir yürüyüşle Tromso Aurora Observatory ( Kuzey Işıkları Gözlem Merkezi) 'ye gidiyoruz ve Dünya'ya Kuzey Işıkları ile ilgili bütün dataların geçildiği bu merkezi dışarıdan keşfediyoruz.

3 Gün : Tromso-Lofoten “Henningsvaer & Svolvaer Gezileri ve Kuzey Işıkları Gezisi”

Saat 09.30’da SAS havayolları ile Tromso’dan uçuyor ve 11.25’de Lofoten adalarının başşehri sayılan Svolvaer’e iniyoruz. Lofoten takımadaları Norveç’in en kartpostallık görüntü veren bölgesi. Özellikle kış aylarında karlarla kaplı irili ufaklı adacıklar, fiyordları süsleyen inci taneleri gibi inanılmaz fotografik görüntüler sunmaktadır. Adalarda bulunan balıkçı kasabaları, sarı ve kırmızı renkteki Rorbu isimli evleriyle bu kış masalının dekorunu tamamlamaktadır. Yaz aylarında batmayan güneşi, kış aylarında da Kuzey Işıkları ile öne çıkan Lofoten, son senelerde gezginlerin hayallerini süsleyen bir rota olmuştur. Öğleden sonrayı Lofoten’in Venedik’i denilen Henningsvaer’i ve kalacağımız otelin bulunduğu Svolvaer’i gezerek geçireceğiz. Henningsvaer gezisi sırasında ufacık bir adada bulunan futbol sahasını, hemen her yerde asılı bulunan Morina balığı kurutma tezgahlarını, kırmızı Rorbu evlerini, mini cafe’leri, sanat galerilerini, 1898 yılından beri hizmet veren Protestan kilisesini, balıkçı teknelerini ve muazzam deniz ve dağ manzaralarını göreceğiz. Sonrasında Svolvaer’e geçip, otelimize giriş yapacağız. Akabinde şehri tanıma turunu rehberimiz ile yaptıktan sonra serbest zamanımız olacak. Akşam yemeği sonrası eğer hava şartları müsait olursa, kuzey ışıklarını görebileceğimiz bir yere gideceğiz. Hava müsait olmazsa, bu geziyi bir sonraki gün de yapabiliriz.

4 Gün : Lofoten "Lofoten Turu"

Sabah kahvaltısının ardından karlarla kaplı Lofoten takımadalarının en güzel balıkçı kasabalarını, sahillerini ve dağ manzaralarını keşfe çıkacağız. İlk durağımız bu toprakların en eski sahiplerinden olan Vikinglere ait 83 metre uzunluğunda bir evi görebileceğimiz Lofotr Viking müzesi. Sonrasında Ballstad kasabasına gidip, bölgenin en meşhur balık yağı fabrikasını gezeceğiz ve dünya markası Möller’s Balık Yağı ürünlerini tatma ve alma şansımız olacak. Öğle yemeğimiz öncesinde Lofoten’in klasikleri arasına girmiş 2 balıkçı kasabasını görüp, uzaktan fotoğraflama şansımız olacak : Hamnoy ve Sakrisoya kasabaları. Son gezeceğimiz balıkçı kasabası ise Reine. Öğleden sonra dönüş yolunda Rambergstranda sahilinde mola vereceğiz ve Norveç’in instagramda en meşhur olmuş kırmızı Rorbu kabinini görme ve fotoğrafını çekme şansımız olacak. Bembeyaz kumsal ve turkuaz denizi görünce kendimizi bir an tropikal adada hissetmiş olacağız. Tek fark her yerde karın olması. Günü otelimizin bulunduğu Svolvaer’de bitiriyoruz.

5 Gün : Svolvaer-Oslo-İstanbul

Kahvaltının ardından 09.30’da SAS havayolları ile Svolvaer’den ayrılıyor ve saat 14:10'da Oslo'ya varıyoruz. Bilet,bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından saat 17:15'de THY'nin TK1754 seferi ile İstanbul'a hareket ve 23:15'de İstanbul Havalimanı'na varış. Hizmet kalitemizi arttırmak adına sizlere vereceğimiz anket formlarını doldurmanız bizim için önemlidir. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek üzere...

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

THY ile İstanbul -Oslo-İstanbul ekonomi sınıf uçak bileti ve alan vergileri
Yerel Hava Yolları ile Oslo - Tromso ekonomi sınıf uçak bileti ve alan vergileri
Belirtilen kategori otellerde oda-kahvaltı bazında 4 gece konaklama
Havalimanı - Otel - Havalimanı transferleri
Türkçe rehberlik hizmeti
Seyahat Sigortası (Tur iptali durumunda tur fiyatının %15'i kapsam dışındadır.)
2 Öğle yemeği
Tromso Şehir Turu ve Kuzey Işıkları Safarisi
Husky Kızak Turu ve Ren Geyiği Çiftlik Ziyareti
Tekne ile Kuzey Işıkları Turu
Henningsvaer & Svolvaer Gezileri ve Kuzey Işıkları Gezisi
Lofoten Turu
Dünyanın en meşhur balık yağı fabrikası gezisi( Möller's)

Tur Fiyati

3.697,00 EUR

Seyahatinizi Size Özel Şekillendirelim

Bu programı size özel olarak tasarlamamızı isterseniz lütfen 444 97 79 nolu Setur Select Özel Seyahat Hattımızdan bizi arayın ya da select@setur.com.tr adresinden bize ulaşın. Seyahat tasarımcınız en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır.

Sizi Arayalım

E-Bülten’imize Kayıt Olun